Połczyn FEST. Festiwal Ulicy

MICHAŁ WIRASZKO JUROREM FESTIWALU ULICY

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku dosłownie „wleciał” na polskie sceny z zespołem Muchy jako pierwsza generacja zespołów gitarowych w XXI wieku, a zarazem pierwsza w ogóle fala artystów wypromowanych w Internecie i mediach społecznościowych. Nic w tym dziwnego, nośne piosenki Much ze świetnymi tekstami, opowiadającymi o życiu ówczesnych dwudziestolatków, szybko wrosły w świadomość publiczności i mediów. Za tym poszły największe sceny i festiwale w całym kraju oraz nagrody Trójki, Machiny i nominacje do Fryderyka.

To właśnie teksty piosenek stały się znakiem rozpoznawczym i największą siłą Michała. Niektóre z nich jak choćby „Miasto doznań” już na stałe weszły do języka potocznego. Z kolejnymi latami rosła grupa artystów, z którymi Michał współpracował literacko. Jego słowa śpiewają m.in. Krzysztof Zalewski, Ewa Farna, Lady Pank, Anna Wyszkoni, Jan Borysewicz, Rosalie czy Tomek Makowiecki.

W przerwie od Much i bycia poetą, Michał wyreżyserował szeroko emitowany dokument muzyczny „Powracająca fala” opowiadający o festiwalu w Jarocinie. Zresztą przez 5 lat był także dyrektorem artystycznym tej imprezy, podobnie jak obecnie – poznańskiego festiwalu Next Fest.

Za ostatni i pierwszy od 7 lat album Much – „Szaroróżowe” został wyróżniony statuetką Fryderyka w kategorii „album roku rock” i nominacją do tytułu autora roku. Obecnie rozpoczyna prace nad pierwszym solowym albumem, który ma się ukazać w najbliższym roku.

Skip to content