Połczyn FEST. Festiwal Ulicy

BROWAR POŁCZYN SPONSOREM TYTULARNYM!

Miło nam poinformować, że Browar Połczyn jest sponsorem tytularnym naszego festiwalu. Tym samym kontynuujemy udaną współpracę, która rozpoczęła się w 2020 roku. Połczyński browar jest z nami od samego początku FEST-u i razem z nami współtworzy tę wyjątkową imprezę. Nasz sponsor należy do grona znaczących pracodawców w Gminie Połczyn-Zdrój, a jego produkty znajdują uznanie smakoszy w całym kraju.

Browar Połczyn-Zdrój jest jednym z najstarszych tego typu zakładów w Polsce i kontynuuje wielowiekowe dawnych właścicieli. Powstał w 1825 roku, kiedy to Herman Fuhrmann wziął od miejscowego bankiera pożyczkę 500 reichstalarów i wykupił browar Seringa. Rodzina Fuhrmannów była właścicielami zakładu aż do końca II wojny światowej. Do tego czasu firma się rozwijała, a dzięki powstałej linii kolejowej połczyńskie piwo mogło być sprzedawane na większym obszarze i cieszyło podniebienia piwoszy na całym Pomorzu. Są świadectwa, że znalazło uznanie także wśród berlińczyków.

Trwałym śladem tamtych czasów jest istniejąca dotychczas w Połczynie-Zdroju prosta, płaska ulica prowadząca do browaru. Powstała ona, kiedy Karl Fuhrmann nakazał przekopać wzgórze, aby jeżdżące zimą ciężarówki nie ulegały wypadkom. Inną ważną dla obecnych mieszkańców miasta pozostałością po tamtych czasach jest także woda płynąca w kranach w mieście. Gdy pod koniec XIX wieku budowano wodociąg, właściciel browaru zezwolił na doprowadzenie do mieszkań wody z ujęcia należącego do zakładu. Z tamtych czasów pochodzi opowieść, że czasami browarnicy się mylili i zamiast wody, na święta puszczali w obieg piwo…

Więcej o połczyńskim browarze dowiecie się na ich stronie pod adresem: www.browarpolczyn.pl

Skip to content