Połczyn FEST. Festiwal Ulicy

KONCERT DŻEM

Mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi”… I faktycznie – coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. Ze względu na nie harcerski tryb życia oczywiście też. No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje…

Dżem to legenda polskiego bluesa i blues rocka, twórcy niezapomnianych przebojów “Whisky”, “Czerwonego jak cegła”, “Listy do M”, które bardzo często możecie znaleźć w pierwszej setce Listy Wszechczasów “Trójki”, ale tych muzycznych perełek mają znacznie więcej, by wspomnieć o “Wehikuł Czasu”, “Sen o Victorii”, “Harley mój”, czy “Mała aleja róż”.

Początki Dżemu sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy to zespół założyli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Zespół grywał wtedy w różnych składach i różny repertuar. W tym czasie do bandu dołączył również wokalista Ryszard Riedel. Rok 1979 można uznać za moment, w którym muzycy postanowili zawodowo związać się z muzyką i poświecić się całkowicie działalności w Dżemie, uzupełniając skład o gitarzystę Jurka Styczyńskiego.

Mimo że dzieje zespołu nie były łatwe – w 1994 roku zmarł Ryszard Riedel, a w 2005 w wypadku samochodowym zginął klawiszowiec Paweł Berger – w ciągu dekad grupa uzyskała w Polsce status kultowej, jej przeboje zna i nuci już kilka pokoleń. Dżem wydał kilkadziesiąt płyt – zarówno studyjnych jak i koncertowych, na winylach, kasetach, płytach CD, DVD i Blu-ray, a także w formatach cyfrowych. Wystąpił chyba na większości festiwali bluesowo-rockowych w Polsce, dzielił scenę z takimi gwiazdami jak The Rolling Stones, ZZ Top, Eric Clapton, AC/DC czy Lynyrd Skynyrd.

6 kwietnia 2024 roku Dżem świętował swoje 45 urodziny. W wypełnionym po brzegi katowickim Spodku, w trakcie ponad 3 godzinnego koncertu zespół zaprezentował się z nowym wokalistą. Riedlem… Sebastianem Riedlem, synem zmarłego przed trzydziestu laty Ryśka.

Obecnie Dżem występuje w składzie: Beno Otręba, Adam Otręba, Jerzy Styczyński, Zbigniew Szczerbiński, Janusz Borzucki, Sebastian Riedel.

Miejsce: Amfiteatr im. Stanisława Moniuszki w Połczynie-Zdroju. Data: 27 lipca 2024 r.; godzina: 21:30.

Bilet na wszystkie sobotnie koncerty dostępny jest w cenie 145 zł, w przedsprzedaży w cenie 115 zł (w tej opcji dostępnych jest jedynie 300 biletów). Karnet na trzy dni festiwalu w przedsprzedaży do końca czerwca dostępny będzie w cenie 190 zł, po tym terminie w cenie 215 zł.

Skip to content